W naszej szkole realizowany jest projekt pod nazwą
„DZIECI NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ – INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZNIA I WYCHOWANIA UCZNIÓW KLAS I-III 24 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W RUDZIE ŚLĄSKIEJ”
3 września 2012 roku w naszej szkole rozpoczęła się rekrutacja wśród uczniów klas I-III do zajęć w ramach projektu systemowego pn. „Dzieci naszą przyszłością – Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III 24 szkół podstawowych w Rudzie Śląskiej”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W ramach projektu w naszej szkole realizowane będą od 1 października 2012 roku do 30 czerwca 2013 roku następujące zajęcia:
Zakres oferowanego przez naszą szkołę wsparcia wynika ze zdiagnozowanych potrzeb naszych najmłodszych uczniów i uczennic.
W roku szkolnym 2009/2010 miasto Ruda Śląska oraz Zespoły Szkół Nr 2 i Nr 4 z Rudy Śląskiej w ramach programu PO KL realizują projekt
Galeria
Priorytet VII.
Promocja integracji społecznej.
Działanie 7.2
Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej.
Poddziałnie 7.2.1
Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Projekt „Moje lepsze jutro” skierowany jest do grupy gimnazjalistów liczącej 70 osób – po 35 osób z każdej w/w placówki. Głównym celem projektu jest wzmocnienie motywacji do aktywności społecznej i zawodowej uczniów, podnoszenie samooceny i wiary we własne możliwości oraz rozwój umiejętności poruszania się po rynku pracy. W ramach realizacji powyższego projektu prowadzonych jest, zgodnie z harmonogramem, równolegle w obu szkołach, szereg działań. Przez cały okres realizacji projektu Beneficjenci mają możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa, doradcy zawodowego i specjalisty ds. warsztatów zawodowych. Odbywają się spotkania grupowe jak i indywidualne. Projekt zakłada również organizację warsztatów zawodowych: ceramicznych, cukierniczych, gospodarstwa, introligatorskich, ogrodniczych. Udział w zajęciach pozwoli na poznanie pracy w różnych branżach, zorientowanie się w swoich możliwościach i predyspozycjach zawodowych.
Zajęcia indywidualne i grupowe
W miesiącu grudniu rozpoczął się trzeci miesiąc realizacji projektu „Moje lepsze jutro”. Do tej pory w jego ramach uczniowie chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach grupowych i zajęciach indywidualnych prowadzonych przez psychologów i pedagoga, a dotyczących wsparcia w zakresie rozwoju interpersonalnego. Poprzez stosowanie metod aktywizujących tj. dramę, „burzę mózgów”, pantomimę, scenki rodzajowe itd. przełamywali swoją nieśmiałość, brak wiary we własne możliwości i kształtowali umiejętności niezbędne do poruszania się po rynku pracy. Poznawali swoje mocne i słabe strony, uczyli się asertywności, współżycia i współdziałania w grupie oraz prawidłowej komunikacji międzyludzkiej.
Wyjazdy integracyjne
W ramach projektu odbyło się kilka wyjazdów integracyjnych.
Pierwszy wyjazd dla uczniów obydwu szkół zorganizowany był do kina „Punkt 44” w Katowicach na film 3D „Odlot”, podczas którego uczniowie zaczęli zawiązywać między sobą pierwsze kontakty.
Drugi, atrakcyjny i pełen wrażeń „akcent” integracyjny miał miejsce podczas pięciodniowego wyjazdu do Wisły- Malinki dla 70 beneficjentów programu i 8 nauczycieli. Wspólny pobyt w pensjonacie „Uśmiech”, przeżywanie niesamowitych przygód, zabawy, spontaniczne rozmowy i spacery bardzo zbliżyły uczniów obydwu szkół. Już w pierwszym dniu wycieczki zwiedzili „Leśny Park Niespodzianek” w Ustroniu- Zawodziu korzystając z przewidzianych tam atrakcji. W kolejnych dniach doświadczyli równie niesamowitych przeżyć, jak choćby wjazd kolejką na Czantorię i pieszą wędrówkę na szczyt, zwiedzenie tamy (zbiornika retencyjnego) na rzece Wiśle, wjazd kolejką linową na skocznię im. Adama Małysza, niesamowitą dyskotekę i ognisko przy dźwiękach gitary.
Kolejny atrakcyjny i pełen wrażeń „akcent” integracyjny miał miejsce podczas pięciodniowego pobytu w pięknych okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, spędziliśmy ciekawie zorganizowany i zaplanowany czas.
Wycieczka do Parku Miniatur w Inwałdzie to kolejny wyjazd, podczas którego mieliśmy okazję wspólnie spędzić miłe i niezapomniane chwile.
Wigilia Integracyjna
17 grudnia wszyscy beneficjenci, rodzice, nauczyciele obu szkół oraz zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w restauracji „Adria” w Rudzie Śląskiej.
Warsztaty
Nieodłącznym elementem realizacji założeń projektowych była organizacja warsztatów zawodowych. Odbyły się warsztaty ceramiczne, cukiernicze, gospodarstwa domowego, introligatorskie i ogrodnicze. Podczas spotkań uczestnicy projektu między innymi przygotowywali i podawali posiłki, piekli ciasta, przygotowywali desery, wykonali wiele ciekawych rzeczy z gliny oraz prace introligatorskie. Przed naszymi szkołami powstały również piękne skalniaki wykonane przez grupę „ogrodników” i ozdobne pergole.